czwartek, 7 sierpnia 2008

Jezioro Galilejskie


Położone jest w Galilei na północy Palestyny, ma bardzo czyste wody. Ten akwen wodny przez wieki miał różne nazwy: Jezioro Kinneret - od hebrajskiego słowa przypominającego harfę (IV Mojż. 34:11), Morze Tyberiadzkie (Jana 6:1), Jezioro Genezaret (Łuk. 5:1) oraz "wody Genezaret" (1 Mch 11:67)*. Określane jest czasami także jako poprostu "jezioro" (Łuk. 5:2) lub "morze" (Jana 16:16).

Jezioro Galilejskie razem z rzeką Jordan i Morzem Martwym tworzy główny system wodny, który stanowi główną część uskoku syro-afrykańskiego. Jezioro to położone jest na wysokości 220 m n.p.m., a największa głębokość dochodzi do 45 m. Rzeka Jordan wpada do niego od północy, a płynie ona z góry Hermon (jednocześnie niesie ona wody roztopionego śniego z tej góry). Jordan przeływa przez całe Jezioro Galileijskie, którego długość jest wyliczana na około 30 km, i po opuszczeniu Jeziora Galilejskiego płynie dalej. Poziom wody w Jeziorze jest zależny od pory roku.

Występują na nim duże, gwałtowne burze. Jest to spowodowane tym, że Jezioro Galilejskie jest położone dość nisko, a otaczają go liczne wzgórza, co powoduje duże wahania temperatury. Relacje o tych burzach znajdujemy w licznych miejscach na kartach Nowego Testamentu, np. w Ew. Marka 6:48. Co prawda od północy Jezioro Galilejskie jest odsłonięte i narażone na liczne wiatry, ale klimat i żyzna ziemia od zawsze zachęcały ludzi do zasiedlenia.

Do rozwoju ekonomicznego tego regionu przyczynił się głównie szklak handlowy - Via Maris - przechodzący nie daleko lewego brzegu jeziora, a także rybołóstwo, rolnictwo i sadownictwo. W wodach jeziora żyje około 40 gatunków ryb. Owe ryby, były eksportowane po cały Cesarstwie Rzymskim. Rybołóstwo to główne zajęcie współczesnych mieszkańców tej krainy geograficznej.

Z miast, które są wymienione w Biblii (jako położone nad jeziorem) to: Betsaida, Kafarnaum, Korozain, Gadara, Genezaret, Magdala oraz Tyberiada.

* deuterokanoniczna księga Starego Testamentu.

Brak komentarzy: